Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka odnosi się do roszczeń poszkodowanych pieszych, jak również pasażerów. W przypadku zderzenia samochodów zastosowanie ma art. 436 § 2 k.c., zgodnie z którym W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. 

Odniesienie do zasad ogólnych oznacza, że nie mamy tu do czynienia z zasada ryzyka, lecz zasadą winy, tak więc odpowiedzialność odszkodowawcza kierowcy uzależniona jest od wykazania nieprawidłowości jego zachowania na drodze. Potwierdzeniem tego może być np. skazujący wyrok w sprawie karnej, ale też postanowienie o warunkowym umorzeniu postępowania karnego. Należy pamiętać, że przytoczony przepis odnosi się do wzajemnych roszczeń kierowców uczestniczących w wypadku. Natomiast w przypadku zderzenia względem pasażerów i pieszych wciąż odpowiadają oni na zasadzie ryzyka. 

Poszkodowany pasażer może dochodzić roszczeń zarówno od kierowcy z którym podróżował, jak i kierowcy drugiego samochodu uczestniczącego w wypadku. 
Wyjątkiem jest jednak odpowiedzialność kierowcy na zasadzie winy względem osoby zabranej autostopem, co określa art. 436 § 2 k.c.: 
Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności.

 

bez oplat 03

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami.

 

Łódź, ul. Wólczańska 19 IIp. lok. 1

Wjazd od ulicy Więckowskiego

 

tel.: 504 304 566

e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W celu umówienia spotkania uprzejmie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny

Napisz do nas